Уявіть, що ви приїхали на відпочинок, а там - лісові пожежі. Що робити?
Пожежі на популярних курортах тривають, їх гасять уже не перший тиждень. Горять Туреччина, Албанія, Греція, Чорногорія, Болгарія та Південна Македонія. Проте туристів це не зупиняє, вони продовжують мандрувати у ці країни. Попитом користуються якраз ті, які не вимагають у відпочивальників ПЛР-тести.
У турфірмах Львова кажуть, що небезпеки немає.
“У нашій практиці не було такого, щоб туристи лишилися на вулиці, якщо щось сталося. Іншим країнам не вигідно ставити їх під ризик. Туроператори часто пропонують страховки у таких випадках. Подорожує багато людей. Туди, куди ми пропонуємо поїздки, пожеж немає”, — розповіли Lviv.Media у туристичній фірмі “Поїхали з нами!”.
Проте природні катаклізми – непередбачувані. Тож журналісти Lviv.Media спробували дізнатися, на що може розраховувати турист, якщо все ж таки під час його відпочинку трапиться якась стихія.
Проте турагенти Львова на це питання відповісти не захотіли. Пояснюють, що деталі страхування обговорюють індивідуально з кожним туристом.
Правозахисники ж кажуть: пожежі, торнадо чи потопи не залежать ні від турагента, ні від туроператора. Тож питання про компенсацію грошей за відпочинок, на якому трапилося щось подібне, не таке вже й однозначне.
“Між туроператором та клієнтом укладають договір. Зобов'язання за ним мають виконати обидві сторони. Якщо клієнт приїхав на відпочинок та сталася пожежа, яка наражає його на небезпеку, потрібно повідомити про це свого туроператора. Якщо біля готелю, де ви відпочиваєте є пожежа, це об’єктивно не залежить від туроператора”, — пояснює адвокат юридичної фірми ELAW Дмитро Швець .
Клієнт має право подати письмову заяву до свого туроператора та просити змінити готель. Якщо туроператор відмовляється змінювати місце проживання, тоді турист може розірвати з ним договір.
Також турфірма повинна відшкодувати клієнту різницю між запропонованими послугами та тими, які йому надали закордоном.
Якщо пожежа змусила вас їхати додому за власний кошт, тоді туроператор повинен компенсувати гроші за повернення.
"Водночас туристу варто фіксувати усі витрати, які виникли через форс-мажор. А також зберігати усі чеки та квитки, якщо доводиться повертатися додому за власні гроші", – говорить Дмитро Швець.
Проте, варто пам'ятати, що факт пожежі не завжди може розцінюватися оператором як обставини, які не дозволяють продовжувати тур.