• Головна
  • Лайфстайл
  • Золочів на Львівщині: замок, костели, легенди про тамплієрів і маршрут для мандрівки на вихідні

Золочів на Львівщині: замок, костели, легенди про тамплієрів і маршрут для мандрівки на вихідні

Фото: Karpaty.love

Замок, підземелля зі старовинними ліхтарями, загадкові камені тамплієрів і бароковий костел — і все це за годину від Львова. У Золочеві більше скарбів, ніж ви очікуєте

Не кожне містечко на Львівщині може похизуватись наявністю замку, а от Золочів із населенням близько 20 тисяч — може. Помандрувати сюди можна лише заради замку, але пройшовши від нього десять хвилин до центру міста, ви ще зможете помилуватись й іншими тутешніми пам’ятками.

LVIV.MEDIA продовжує цикл публікацій про цікаві міста області, куди можна поїхати для відпочинку на вихідних. Цього разу радимо зупинитись у містечку за 60 км від Львова — Золочеві.

Музей-заповідник “Золочівський замок”

600-річний Золочів передовсім асоціюється із місцевим замком, котрий входить до туристичного маршруту “Золота підкова Львівщини”. Його колись збудували як оборонну фортецю Якуба Собеського.

Великий палац

Тут, у Великому палаці, і жила родина Собеських. Зараз же туристи можуть побачити на першому поверсі історію замку від найдавніших часів до сьогодення, а на другому — завітати до покоїв господарів.

Золочівський замок Фото: Про Львів

Поруч із Великим палацом — Китайський палац (рожевого кольору) — тут зараз функціонує Музей східного мистецтва.

Найціннішим експонатом у Золочівському замку називають картину, що вважається однією з найбільших батальних полотен XVII століття в Європі — “Битва під Парканами”. За своїми масштабами вона нагадує три поверхи будинку (8 на 9 метрів).

Картина “Битва під Парканами” М. Альтомонте

Автором картини є італійський художник Мартіно Альтомонте. До слова, це одна з чотирьох картин, які раніше висіли у костелі Святого Лаврентія у Жовкві.

Можна потрапити і до підземелля Великого палацу — тут експонують архітектурні деталі будинків Львова XV-ХІХ століття. Частини фасаду зібрав за життя Борис Возницький. Також у підземеллі можна побачити старовинні ручні, каретні, залізничні та інші ліхтарі, які працювали у Львові 100-200 років тому.

Підземелля Золочівського замку Фото: Фотографії старого Львова

Навколо палацу можна прогулятись східним садом. Крім цього, на території музею-заповідника є “камені тамплієрів”, які знайшли біля села Новосілки Золочівського району. Написи на них датовані XIV-XV століттям і є припущення, що їх могли зробити тамплієри, однак що саме вони означають наразі невідомо. Кажуть, що камені вказують на скарби тамплієрів.

Східний сад поруч із Золочівським замком Фото: Secret land
Один з каменів тамплієрів у Золочівському замку Фото: Secret land
Гармати на валах Золочівського замку Фото: Карпатіум
Каплиця біля Золочівського замку Фото: Фотографії старого Львова

Також на території замку є каплиця з розп’яттям, вимощена мозаїкою. Вона присвячена жертвам комуністичних репресій, адже з 1939 року Золочівський замок служив в’язницею НКВС, в якій замордували і стратили безліч людей.

А піднявшись на вали навколо замку ви побачите гармати, на кожній з яких викарбуваний лев. З валів відкривається панорама на місто — тут між “хрущовками” на сонці виблискують дахи місцевих храмів. Додамо, що у червні 2022 року Великий палац був пошкоджений через російський обстріл, згодом його відновили.

Графік роботи музею:

Субота – Неділя

  • 10:00 – 18:00

Каса працює до 17:30

Вартість квитків:

  • 200 грн (дорослий)
  • 150 грн (студентський)
  • 100 грн (діти і пенсіонери)

Ціни сімейних та групових квитків відрізняються. Також у музеї проводять майстер-класи та квести. Детальніше можна дізнатись на сайті.

Костел Успіння Пресвятої Діви Марії

Перейшовши до центру Золочева ви помітите, як височіє Костел Успіння Пресвятої Діви Марії або ж Вознесенський костел. Він є одним з найвизначніших архітектурних пам’яток епохи бароко в Україні. За радянських часів це був єдиний костел, який діяв між Львовом та Збручем.

Костел Успіння Пресвятої Діви Марії у Золочеві Фото: Золочів Вечірній

Ззовні костел нагадує церкву Святого Андрія, що у Львові, якби не наявність лівої вежі з годинником. Всередині ж він оздоблений золотом, розписами і ліпниною.

Вхід до костелу — вільний.

Золочівський арсенал

Також у центрі, поруч із Золочівською міськрадою, можна побачити найстарішу пам’ятку архітектури міста. Саме з нею пов’язана перша згадка про Золочів.

Золочівський арсенал

Будівля протягом століть змінювала своє призначення, тож і знають її за різними назвами: Боярський або ж Золочівський двір, Золочівський арсенал, Будинок Убогих. Щодо останньої назви, то вона пов’язана з тим, що будівлю в XVІІ столітті передали в підпорядкування парафіяльному костелові для опіки над убогими. Зараз же будівля має назву Монастир Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста.

Єврейський цвинтар

В центрі Золочева є ще кілька церков, але окрім них радимо пройтися до вулиці Львівської, де розташований великий за розмірами кіркут (єврейський цвинтар). Зараз це огороджена територія, на якій не збереглося жодного надгробка.

Єврейський цвинтар у Золочеві

Про те, що тут є могили євреїв, можна зрозуміти лише за пам’ятним знаком при вході, на якому трьома мовами (їдиш, англійською, українською) написано:

“В пам’ять про святих мучеників-євреїв Золочева, що були жорстоко знищені німецькими нацистами в 1941-1945 роках”

Чим доїхати до Золочева?

  • Зі Львова до Золочева можна доїхати автобусом, який щодня курсує з кількох автостанцій Львова — зокрема з АС-2 (Автовокзал “Північний”), АС-1 (Центральний автовокзал) та АС-6. Розклад руху автобусів можна уточнити безпосередньо в касах автостанцій або онлайн на сервісах з продажу квитків.
  • Залізнична станція “Злочів” розташована за межами міста наприкінці вулиці Січових Стрільців за 2 км від центру міста. Через місто курсують поїзди та приміські електрички — розклад руху.
  • Автомобілем до Золочева можна доїхати за годину. Відстань між містами — приблизно 65 км. Найзручніше їхати трасою Н02 Львів-Тернопіль-Умань.