На Львівщині змій можна зустріти ще в жовтні, а деколи і в листопаді
Існує повір’я, що свято Воздвиження Чесного Хреста (яке цього року вперше святкуємо 14 вересня, в попередні роки воно припадало на 27 вересня), — це день, коли змії ховаються від людей і йдуть зимувати. Натомість, як стверджують фахівці, саме зараз існує великий ризик зустріти гаддя поблизу людських помешкань чи надибати у лісі.
«З переходом на новий церковний календар свято Чесного Хреста приходить на два тижні раніше, а натомість з потеплінням клімату, змії тепер ховаються дедалі пізніше, їх можна зустріти ще в жовтні, а деколи і в листопаді. Тобто зараз ця народна прикмета, з тих двох причин, буде дедалі менше відповідати дійсності«, — пояснює Тарас Гринчишин, голова львівського відділення Українського герпетологічного товариства.
За словами герпетолога, змії з’являються в нас на поверхні деколи в лютому, частіше в березні, але перший час вони вигріваються на сонці і є достатньо малорухливими. Пік їхньої активності припадає на травень, у сезон розмноження. З літа і до початку осені плазунів можна зустріти в лісах, горах, рідше поблизу помешкань.
Види змій, які зустрічаються на Львівщині
Загалом в Україні є 10 видів змій, з них тільки два види отруйні — це гадюка звичайна і гадюка степова, але кожна з них має ще по підвиду. Гадюка звичайна має підвидом гадюку лісостепову або гадюку Нікольського (два синоніми цієї назви — ред.), а гадюка степова має підвид — гадюку Пузанова. Решта вісім видів неотруйні.
«На території Львівщини з неотруйних трапляються вуж звичайний, полоз лісовий і мідянка звичайна. Також цілком безпечною є дещо схожа на змій безнога ящірка веретільниця. Єдиний отруйний і відносно небезпечний вид — це гадюка звичайна, яка може мати забарвлення різних відтінків з характерним малюнком або ж бути цілком чорною — так звана меланістична форма. Дуже варто попередньо ознайомитися із зображеннями усіх цих видів, аби за потреби вміти розрізняти їх», — пояснює герпетолог.
Що робити, якщо натрапили на змію
Отже, якщо вирушати до лісу чи на природу, варто знати, що гадюки найчастіше трапляються десь на краю лісу, на вирубках, можуть бути серед чагарників. В густому лісі чи на полі їх не зустрінеш.
«Бажано брати закрите взуття. Штани потрібно заправити в шкарпетки. Також варто подбати про захист рук і вдягнути рукавиці. Окрім того, треба взяти з собою ціпок чи палицю, щоб розгортати траву в тих місцях, де шукатимемо гриби чи ягоди. Можна постукувати по дереву, трохи тупотіти. Змії глухі, але вони відчувають вібрацію, вона їх лякає, і плазуни намагаються сховатися, або зачаїтися«, — радить фахівець.
Якщо ж все-таки зустріли будь-яку змію, то, як каже Тарас Гринчишин, потрібно дати їй можливість утекти, або обійти, не зачіпаючи. Можна зробити фотографію і переслати у відповідну групу у Facebook Жаби-ящірки-змії, де фахівці допоможуть визначити, яка це змія.
За словами герпетолога, восени нерідко стається так, що гаддя наближається до помешкань, тому що їх стає більше і вони шукають нові території для заселення, а також місце для зимівлі.
«Вони шукають для себе певні місця, куди сховатися. Це може бути біля коріння дерев, печери, також комірки, підвали, погреби чи льохи. Якщо ви зустріли біля будинку вужа, то можна собі дати раду самому, якщо це гадюка, тоді все ж таки варто покликати фахівців, щоб вони допомогли її забрати з подвір’я. Я закликаю змій в природі в жодному разі не вбивати, а біля житла людини, наскільки це можливо, також уникати вбивства плазунів. Усі вони мають своє місце в екосистемі, контролюючи, зокрема, чисельність гризунів — переносників небезпечних захворювань», — зауважує Тарас Гринчишин.
На Львівщині щороку фіксують десятки укусів людей гадюками
Згідно зі статистикою, станом на кінець серпня в Україні зареєстрували 52 звернення за медичною допомогою через укуси змій. Причому, Львівщина лідирує у переліку областей з найбільшою кількістю звернень. Тут зафіксовано 13 випадків.
«У попередні роки на Львівщині протягом року траплялося близько 30–40, й навіть до 50 фіксованих випадків укусів. Тобто тих, коли потерпілі зверталися за медичною допомогою. Тож припускаю, що нинішня статистика може бути неповною», —зазначає Тарас Гринчишин. — Найчастіше ці випадки стаються у горах та лісистих територіях, тож в області сумна першість завжди була за колишнім Сколівським (нині південна частина Стрийського) районом. Окрім того, певна частина потерпілих навіть не звертається до медзакладів. Летальні ж випадки трапляються вкрай рідко»
У випадку, якщо укусила змія, медики радять якнайшвидше звернутися за фаховою допомогою — особливо, якщо йдеться про дітей.
Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому:
- Зберігайте спокій і стежте, щоби постраждалий менше рухався.
- Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо.
- На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком.
- Дайте постраждалому воду — при укусі змії важливо багато пити.
- Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків проти алергії.
- При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення.
- Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.
Чого не варто робити при укусі змії:
- не намагайтесь обробляти рану додатково;
- не припікайте рану;
- не накладайте джгут;
- не висмоктуйте отруту: таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу (коментар герпетолога: це всеж варто зробити, якщо потерпіла дитина, а поруч є дорослі.Саме для дітей співвідношення дози отрути й малої маситіла може бути критичним і нести значну небезпеку дляжиття).
- не вживайте алкоголь.
Нагадаємо, найчастіше, за даними Департаменту цивільного захисту населення Львівської ОВА, цьогоріч гадюки нападали на людей у Стрийському районі, а також Самбірському, Золочівському, Дрогобицькому та Яворівському районах.