Великий піст розпочнеться 27 лютого та триватиме до Великодня
Великий піст — це один з головних і тривалих постів у християнських конфесіях. Він встановлений як наслідування Ісуса Христа, який постився у пустелі сорок днів, та має на меті приготуванні до святкування Великодня.
Тривалість та періоди посту
Дати Великого посту змінюються щороку і залежать від Великодня. Традиційно він триває сім тижнів перед Воскресінням Христовим — шість тижнів триває сам піст, а ще тиждень продовжується Страсний тиждень. Тобто у 2023-му році Великий піст розпочнеться з 27 лютого та закінчиться 15 квітня, напередодні Великодня.
Крім того, кожна неділя посту має свою назву і різні обмеження:
- Неділя першого тижня є особливою за своєю урочистістю і має назву Торжество Православ’я на честь VII Вселенського Собору, який сформулював догмат шанування святих ікон, спираючись на вчення про образ та подобу. Цього дня православні особливо моляться про навернення усіх, хто з будь-яких причин знаходиться поза межами церковної єдності із Вселенським Православ’ям.
- Неділя другого тижня присвячена св. Григорію Паламі, який розкрив учення про силу посту та молитви та Благодатне світло. Також в цей день Православна Церква України вшановує всіх преподобних Києво-Печерської лаври.
- Третя неділя Великого поста називається Хрестопоклонною, тому що цього дня виноситься для поклоніння Животворящий Хрест та прославляється викупний подвиг розп’ятого Господа. Хрест залишається для поклоніння до п’ятниці, коли він вноситься назад у вівтар.
- У неділю четвертого тижня Православна церква вшановує християнського богослова та візантійського філософа Іоана Ліствичника як високий приклад посницького життя.
- П’ятої неділі вшановується пам’ять преподобної Марії Єгипетської як взірця справжнього покаяння і приклад невимовного милосердя Божого до грішників, що каються.
- Шоста неділя — це Вербна неділя — велике свято, в яке згадується урочистий вхід Господній у Єрусалим на вільні страждання. У цей день читається безпосередньо 50-й псалом і освячується молитвою й окропленням святої води розбруньковане віття верби чи інших рослин, з яким при запалених свічках вірянини стоять до кінця служби, знаменуючи перемогу життя над смертю.
Після цих шести тижнів настає Страсний тиждень — останній перед Великоднем. У цей тиждень Церква згадує Страсті Христові.
Правила та обмеження під час Великого посту
Великий піст не варто сприймати як покарання. Це, перш за все, підготовка й очищення душі та тіла до Великодня.
Як і під час будь-яких постів, у Великий піст заборонено споживати їжу з додаванням рослинної олії, алкоголь та продукти тваринного походження, зокрема м’ясо, рибу і морепродукти, молоко і молочні продукти. Однак дотримуватися обмежень у їжі мають лише фізично здорові люди. Поститися не варто дітям, вагітним жінкам, людям похилого віку і тим, хто має будь-які хронічні захворювання.
Крім того, у понеділок, середу і п’ятницю також заборонено їсти термічно оброблені продукти — можна вживати лише сирі овочі й фрукти, горіхи й хліб. Водночас у перший і останній тижні посту можна їсти тільки необроблену їжу.
Разом з тим під час посту заборонено:
- веселитися;
- брехати;
- палити цигарки та піддаватися іншим шкідливим звичкам;
- займатися сексом;
- сваритися і лаятися;
- святкувати весілля.
Також варто обмежувати себе у споживанні — не слід купувати непотрібні речі.
Натомість варто робити добрі вчинки, допомагати бідним і нужденним, подавати милостиню, а також частіше молитися та бувати у храмі.
Нагадаємо, раніше LVIV.MEDIA розповідало, коли у 2023 році святкують Масляну. Це традиційне народне свято, яке присвятили проводам зими та зустрічі весни.