Браузер — це ваше вікно в безмежний світ інтернету, де на вас чекають пригоди, відкриття, новини та разом з тим — небезпеки. Йдеться про викрадення конфіденційних даних, злом облікових записів, встановлення шкідливого програмного забезпечення тощо. Хакери використовують вразливості браузерів задля реалізації своїх зловмисницьких цілей.
Виникає питання: чи можна цьому завадити? Так, можна захистити свій браузер від кібератак, виконавши кілька простих кроків. Як часто треба оновлювати браузер, навіщо використовувати VPN та блокувальник реклами, які налаштування зробити та чому невинні розширення становлять загрозу — далі в нашому матеріалі.
Своєчасно встановлюйте оновлення
Хакери знаходять в коді браузерів слабкі місця, через які виконують зловмисницькі дії на кшталт злому чи встановлення шкідливого програмного забезпечення. Але розробники браузерів слідкують за кібербезпекою та виправляють подібні помилки.
Зазвичай браузери оновлюються автоматично, проте якщо ви не отримуєте регулярні повідомлення про оновлення, які до речі виходять дуже часто, вам варто робити це вручну. Оновлення випускають задля того, щоб підвищити безпеку браузерів та виправити вразливі місця. Як бонус — швидша робота браузера, оновлення дизайну та функціоналу.
Використовуйте VPN
Золоте правило безпечного вебсерфінгу — завжди користуватися VPN. Цей простий у використанні сервіс маскує вашу IP-адресу та використовує канальне шифрування даних для захисту вашого інтернет-з’єднання. На додаток, хороші VPN-сервіси можуть похизуватися додатковими функціями, наприклад блокувальником реклами чи можливістю самостійно обирати сервер для підключення, що дозволяє обходити регіональні обмеження.
Варто зазначити, що всі VPN-сервіси різні, й відрізняються не тільки функціоналом, а й надійністю. За можливості віддавайте перевагу платним VPN, адже безкоштовні впн-сервіси можуть становити загрозу вашій конфіденційності або красти ваш дорогоцінний час, використовуючи величезну кількість рекламних інтеграцій.
Заблокуйте вигулькні вікна та рекламу
Вигулькні вікна та докучлива реклама й без того дратують майже кожного користувача всесвітньої мережі. Проте реальна загроза полягає в тому, що такі додаткові блоки можуть містити посилання на зловмисницькі фейкові сайти, зроблені з метою викрадення конфіденційної інформації чи одразу фінансових коштів. Можна випадково клацнути на яскраве оголошення й потрапити зовсім не туди, куди очікували.
До того ж якщо заблокувати вигулькні вікна та таргетовану рекламу, вам буде легше сконцентруватися на контенті, який ви переглядаєте, й вебсторінки завантажуватимуться значно швидше. Це можна зробити в налаштуваннях браузера або за допомогою сервісів на кшталт VPN, які пропонують своїм клієнтам, окрім основних функцій, — блокувальник реклами.
Забороніть автоматичне завантаження файлів
Перехід за деякими посиланнями викликає автоматичне завантаження файлів на ваш комп’ютер, планшет, смартфон чи ноутбук, й таким файлом може опинитися як невинний PDF-документ, так і вірусне програмне забезпечення. Для того, щоб не потрапити в пастку зловмисників, рекомендуємо заборонити автоматичне завантаження файлів в налаштуваннях свого браузера, Окрім цього, нагадуємо, що не можна переходити за невідомими посиланнями, особливо якщо вони знаходяться в електронних листах, адже це може бути фішингова розсилка, яка несе в собі загрозу для ваших персональних даних та коштів.
Виконайте налаштування
Ми вже поговорили про налаштування автоматичного завантаження файлів, та блокування вигулькних вікон, але існують й інші корисні опції, як можна налаштувати на свій смак. Це стосується зберігання паролів, автозаповнення форм, зберігання файлів cookies та історії браузера тощо. Не полінуйтеся та перегляньте налаштування конфіденційності свого браузера задля підвищення рівня його безпеки.
Видаляйте непотрібні розширення
Зазвичай ми дуже швидко встановлюємо корисні, на перший погляд, розширення, проте дуже рідко видаляємо зайві. Загроза полягає у тому, що права на деякі розширення передають третім особам, які можуть змінити налаштування, наприклад, вимагаючи актуалізації вашої конфіденційної інформації для подальшого використання у власних цілях. Окрім того, що необхідно регулярно проводити чищення, треба також керуватися наступними правилами при встановленні розширень:
- встановлюйте розширення тільки з офіційних сайтів;
- звертайте увагу на кількість людей, що встановили обране вами розширення;
- переглядайте відгуки користувачів.
Обирайте функціональні та надійні браузери
Треба розуміти, що на 100 відсотків безпечного браузера не існує. Більшість користувачів обирають відомі у всьому світі браузери: Safari, Firefox, Google Chrome тощо. Але існують й інші варіанти, наприклад, Tor браузер, який надає вищий рівень безпеки. Однак вибір браузера це завжди компроміс між зручністю інтерфейсу, інтуїтивністю дизайну, швидкістю, безпекою та навіть простотою завантаження та встановлення.
На жаль, навіть надійний браузер не гарантує вам абсолютного захисту та конфіденційності. На щастя, можна самому значно підвищити рівень особистої кібербезпеки. Рекомендуємо не відкладати на потім, а просто зараз виконати ці прості дії для захисту свого браузера від можливих загроз. Більшість з наведених вище порад не коштуватимуть вам нічого й займуть всього декілька хвилин вашого часу, але ви зможете закрити свій ноутбук з приємним відчуттям виконаного обов’язку.