5 листопада 1935 року була випущена настільна гра «Монополія». За цей вона набула нечуваної популярності у багатьох країнах світу. LVIV.MEDIA дізнався більше про історію виникнення гри.
Історія виникнення
«Монополія» — економічна та стратегічна настільна гра для двох і більше учасників. Значної популярності в багатьох країнах світу вона набула в 20 столітті.
Гра з’явилася в США на початку тридцятих років минулого століття. У ті часи країна переживала Велику депресію.
Чарльз Дерроу зі штату Пенсільванія перебивався випадковими заробітками. Але не втрачав надії розбагатіти.
Якось йому спала на думку ідея розробити гру, у якій людина може, нехай і віртуально, стати власником великих статків. Ідея настільки захопила Чарльза, що, за перказами, він одразу ж почав креслити схему просто на скатертині.
Чарльз Дерроу запропонував дружині зіграти в щойно вигадану гру. Навіть намалював для цього «долари», щоби було за що робити покупки. Гра настільки захопила Чарльза та його дружину, що вони вирішили запустити «Монополію» в масове виробництво. Однак, не мали для цього грошей.
Чарльз запропонував налагодити масовий випуск компанії «Parker Brothers». Лднак отримав відмову. Тоді Чарльз вирішив діяти самостійно. Він разом зі своїм другом в місцевому магазині за рік продав майже 5000 примірників своєї гри, які зробив своїми руками.
Згодом фірма «Parker Brothers» таки схаменулась і викупила в Дерроу право на виробництво та продаж гри «Монополія».
Тому винахідник став дуже заможною людиною. Чарльз Дерроу — перший мільйонер, який заробив капітал на настільних іграх.
Судові позови
Як тільки гра стала популярною, до судів на Чарльза Дерроу стало надходити безліч позовів.
Зокрема, Елізабет Меджи-Філіпс заявила, що задовго до появи «Монополії» вона запатентувала «Гру землевласника», а Дерроу просто вкрав у неї ідею. Втім, суд не знайшов у «Монополії» ознак плагіату, тому всім позивачам відмовили.
Чемпіонат з «Монополії»
Компанія Hasbro організовує всесвітній чемпіонат із гри в «Монополію».
Перший чемпіонат світу з монополії відбувся в курорті Гроссінгера в Нью-Йорку в листопаді 1973 року, але до 1975 року туди не допускалися учасники не із США. У 2009 році сорок один учасник змагався за титул чемпіона світу з «Монополії» та грошову премію в розмірі 20 580 доларів (це загальна сума грошей в класичному комплекті гри).
Один з найграндіозніших турнірів відбувся 1973 року в Атлантик-Сіті. Там створили ігрове поле, довжина кожної сторони якого становила 5,5 метрів, а роль традиційних фішок грали дівчата в купальниках.
Правила гри
«Монополія» — це ігрове поле з квадратами, які по черзі проходять гравці.
Квадрати поділяються на активи (підприємства) та події. На початку усі отримують грошовий стартовий капітал у Банку (в ідеалі банкір повинен бути незалежним і не брати участі в грі). Рухаючись колами, гравці можуть купувати активи, платити податки та відрахування іншим, торгуватися з ними, отримувати додаткові бонуси, потрапляти у казино та навіть у в’язницю.
Гравці по черзі кидають кубики і роблять відповідну кількість кроків ігровим полем. Опинившись на клітинці з вільним активом, учасник може купити його. Якщо ж актив належить іншому гравцеві — потрібно заплатити власнику за відвідування цієї секції за встановленим правилами тарифом.
Потрапляючи на поля з подіями, гравець повинен виконати загадану йому дію. Наприклад, отримати грошовий подарунок від банку, заплатити кожному учаснику, пропустити хід, перейти на іншу частину поля тощо.
Мета гри — стати монополістом та зробити інших гравців банкротами, раціонально використовуючи стартовий капітал.
Види «Монополії»
За роки існування «Монополію» встигли перекласти щонайменше 47 мовами та запустити продаж у 114 країнах. Тому порахувати всі існуючі варіації гри не можливо.
В Україні, наприклад, крім класичної, можна знайти ще й такі версії: «Монополія: Мільйонер», «Монополія: Імперія», «Монополія: Дісней», «Монополія для дітей», «Монополія: Міста світу», «Монополія: Україна», «Монополія: Гонка» та інші.
Виробники навіть створюють різновиди гри окремо для найбільших міст: «Бізнес по-київськи», «Бізнес по-львівськи», «Бізнес по-харківськи», «Бізнес по-одеськи».
Крім фізичних версій «Монополії», існують ще й інтернет-відповідники. Усе більше ресурсів надають своїм користувачам можливість зіграти в улюблену гру онлайн.
Відео про велетенську «Монополію», в яку грають зі справжніми грошима
Цікаве про «Монополію»
- У версії Monopoly Here & now: Word Edition є клітинка міста Київ.
- Найдовша гра у монополію тривала 70 днів.
- Перші екземпляри «Монополії» коштували лише 2 долари.
- Найдорожча версія гри коштувала 2 мільйони доларів. Її створив американський ювелір Сідні Мобел. Поле для гри було прикрашене 23 каратами золота, а квадрати на ньому позначали 42 діаманти.
- Щорічно для ігор «Монополія» виготовляють 64 мільйони фігурок будиночків та 23 мільйони фігурок готелів. Цього достатньо, щоб збудувати вежу, втричі вищу за гору Еверест.
- До 80-річчя гри компанія Hasbro, яка володіє правами на «Монополію», зробила сюрприз для шанувальників — у 80 з 30 тисяч комплектів гри вони заховали справжні гроші — 20 580 євро.
Гра ліцензована у 103 країнах та надрукована 37 мовами.
З моменту як Чарльз Дерроу запатентував гру 1935, близько 750 мільйонів людей зіграли в цю гру, що зробило її найпопулярнішою комерційною настільною грою у світі.
Журнал «Ігри» (англ. Games Magazine) посвятив гру Монополію в члени своєї Зали Слави.