У селі Підгайчики
Незабаром у Львівській області з'явиться нове туристичне місце "На Унтервалю". Цей музейно-культурний центр присвятили чотирьом культурам, які активно розвивалися до 1939 року у галицькому селі. В одній громаді поєдналися українська, німецька, єврейська та польська цивілізації. Туристи зможуть відвідати реекспозицію вже у жовтні.
На сьогодні зібрали експозицію з предметів побуту, культових речей, меблів, стародруків. Фонд музею налічує понад 100 унікальних експонатів. Зараз відтворюють деталі кулінарних, обрядових та релігійних традицій чотирьох культур, які були тут колись. У перспективі тут можна буде власноруч створити та продегустувати цікавинки місцевої кухні.
"Ми розповідаємо та презентуємо побут українців, німців, поляків та євреїв, які жили тут до Другої світової війни. Розповімо історію домівок, покажемо, хто тут мешкав раніше, як вони взаємодіяли, та що залишили й досі у традиціях, ландшафті, ментальності", — розповідає керівник проєкту Станіслав Клосовський.
Що буде у музеї
Тут буде інтерактивна експозиція з модульним виставковим обладнанням. Вона залучатиме гостей до взаємодії. Також буде сучасна фотозона з використанням предметів спадщини, а ще живі історії з минулого. Окрім того, команда облаштує професійну систему освітлення, цілодобову вуличну експозицію, аудіогід українською, німецькою та англійською мовами та відкритий подієвий майданчик.
Проєкт «Унтервальден 2.0.: реекспозиція Музейно-культурного центру «На Унтервалю» реалізується в межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» Українського культурного фонду, Державного агентства розвитку туризму.
Довідково
До 1939 року на території сучасних Підгайчиків було два поселення: українські Підгайчики та німецький Унтервальден. Там одночасно мешкали чотири нації: українці, німці, євреї на поляки. Під час Другої світової війни звідти примусово виселили німців та поляків, а євреїв знищили під час Голокосту. Відтоді майже 40% села було безлюдним. Через політику Радянського Союзу німецький Унтервальден спочатку перейменували в Підлісне, а потім приєднали до села Підгайчики. Релігійні споруди німців євреїв та поляків знищили або перетворили на склади та майстерні, а в їхні будинки поселили депортованих українців. Таким чином етнічний склад села та регіону кардинально змінився.