Документи вже доступні користувачам у додатку.
В Україні вже доступні Covid-сертифікати. Реалізація цієї процедури зайняла 1,5 місяці, до цього українці мали змогу скористатися бета-тестуванням сертифікатів. Протягом липня планують запустити цифрове ПЛР-тестування та для тих, хто перехворів
«Головним викликом за підсумками перших днів бета-тестування стала якість даних про вакцинацію. Працюємо над цією проблемою, щоб всі вакциновані змогли побачити свої сертифікати, а також над мінімізацією подальших помилок лікарями при внесенні даних. Також цього місяця планують проходити самооцінку готовності до визнання українських сертифікатів країнами-членами ЄС, після чого буде офіційна оцінка та процес укладання міжнародних угод», — розповів заступник міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб.
Наразі в Україні діють два види сертифікатів: міжнародний - для подорожей (після завершення процедури визнання) та внутрішній - для використання всередині країни, наприклад, відвідування масових заходів. Внутрішній сертифікат діє тільки на території України. Його можна отримати тільки після щеплення двома вакцинами, або якщо хворіли на коронавірус протягом останніх 180 днів, або ж отримали негативний ПЛР-тест. Міжнародний сертифікат про вакцинацію діятиме 180 днів. Його видають лікарі та тільки після вакцинації двома дозами препарату, або за наявності негативного ПЛР-тесту (термін дії - 72 години з моменту взяття зразка), або якщо людина перехворіла на COVID-19 і ці дані внесені до електронної системи охорони здоров’я (термін дії - 180 днів із моменту отримання лабораторного підтвердження). Усі сертифікати доступні у додатку «Дія».
Досвід українців у отриманні Covid-сертифікату
Тетяна Сопронюк користувалася бета-версією Covid-сертифікату та виявила для себе кілька недоліків, якими поділилася з Lviv.Media:
«Я зробила два щеплення, останнє було 1 липня, але документ у додатку так і не з’явився. “Дія” повідомила, що сертифікат не знайдено. Я зв’язалася зі службою підтримки, мене запитали, де я зробила щеплення та чи пройшло 14 днів з моменту вакцинації. Я думаю, що причина, чому я не отримала документ полягає у тому, що документи не пройшли через реєстр, а ще я не видалила попередню версію додатку та одразу ж встановила бета-версію. Сьогодні я дзвонила своєму сімейному лікарю, щоб знати чи є мій сертифікат у системі е-Health, але мені сказали, що перша вакцина внесена, а друга — ні. Коли внесуть у базу друге щеплення — тоді треба прийти до лікаря із закордонним паспортом, щоб внести інформацію у базу, це абсолютно незручно».
Протилежну думку має Анатолій Єрема, який скористався цифровим паспортом та полетів у Грузію на відпочинок.
«Коли мене вакцинували другий раз, лікар спитала чи потрібен мені Covid-сертифікат, тож на наступний день я приїхав до лікарні, щоб отримати паперовий сертифікат, з ним полетів до Грузії, тож мені не довелося робити ПЛР-тест. Згодом я став користувачем бета-версії, за декілька годин додаток підтягнув цифровий міжнародний Covid-сертифікат, і коли я повертався до України, то показував його на кордоні. Жодних проблем не виникло, документ сканують за допомогою QR-коду, це дуже зручно», — розповів чоловік.
Як отримати Covid-сертифікат через застосунок
Щоб отримати цифровий паспорт через додаток «Дія» у розділі послуг треба натиснути “Covid-сертифікат” та дотримуватися алгоритму:
- натиснути «Згенерувати сертифікат»;
- підписати у Дія.Підпис заяву на обробку медичних даних;
- після цього необхідні дані підтягнуться з системи е-Health автоматично.
Сертифікат з'явиться поруч з іншими цифровими документами.