Розповідаємо, 12 фактів про українську мову
Міжнародний день рідної мови відзначають щороку 21 лютого. Цей день заснувала ЮНЕСКО, щоб підтримувати мову як ознаку культурної належності людини. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.
Цього дня Lviv.Media підготувало кілька цікавих фактів про українську мову:
- За даними Національної Академії Наук України, сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів.
- За лексичним запасом найближчою до української мови є білоруська. Мови 84% спільної лексики. Далі йдуть польська з 70% і сербська з 68% відповідно. Тільки після цих мов йде російська, яка схожа з українською на 62%. До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.
- В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких — кличний.
- Перші зафіксовані слова української мови — це “мед” та “страва”. 448 року візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав ці слова.
- Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: проста, руська, русинська, козацька. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX століття була назва “руська мова”.
- В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид. У Короткому словнику синонімів української мови, де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово “бити” — 45.
- Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, жабеня, кошеня.
- В українській є особливі слова — паліндроми. Це так звані дзеркальні слова або фрази, що читаються як зліва направо, так і справа наліво. Наприклад: “Я несу гусеня”.
- Початком української літературної вважають видання “Енеїди” Івана Котляревського. Тож Котляревського вважають основоположником нової української мови.
- Перший український “Буквар” видав 1574 року у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який зараз зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.
- Найстарішою українською піснею вважається балада “Дунаю, Дунаю, чом смутен течеш?”.
- Найбільше перекладів серед українських творів має “Заповіт” Тараса Шевченка. Його переклали на 147 мов світу.
Нагадаємо, 9 листопада у День української писемності та мови Lviv.Media вже розповідало цікаві факти про солов’їну.