Матківська церква — одна з пам'яток архітектури, яка облаштована системою пожежогасіння
Матків - село, якому майже 500 років. Саме тут розташований один із чотирьох об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО у Львівській області— Церква Собору Пресвятої Богородиці.
Своїм ансамблем храм нагадує китайську пагоду. Хоча кожен бойківчанин запевнить: це стандартний для цієї місцевості витвір — триверхий та тризрубний.
"Найбільша цінність цієї церкви у тому, що вона намолена нашими предками. Коли приходиш до церкви, то відчуваєш себе духовно очищеним, тут дуже хороша аура", — розповідає Лідія Комарницька, жителька села Маткова, яка веде екскурсії у Церкві Пресвятої Богородиці.
Створення церкви оповите легендами. Лідія Комарницька каже, що раніше, до появи теперішньої церкви тут була інша, старіша. Проте у неї влучила блискавка. Тоді негода зняла із храму хрест. На тому місці, за 500 метрів від старої церкви, майже 200 років тому і побудували теперішній собор.У неділю до храму - черга.
"Церква наша має свій автентичний спів. Скільки священників до нас не приходять, вони підлаштовуються під наші пісні", — розповідає Лідія Комарницька.
Матківчани люблять свою церкву. Коли у 2009 році у будівлю влучила блискавка, усі жителі села бігли її рятувати.
"Гроза була така сильна, що аж задрижала земля. Хатини у нас дерев'яні, то ми відчули той удар. Повибігали надвір, бо побачили, що у церкві клубочиться дим. Люди почали бігти з відрами, навіть ті, хто з православної парафії, але система пожежогасіння потушила вогонь", — розповідає співрозмовниця.
За словами Лідії Комарницької, блискавка хоч і влучила у плащаницю та вівтар, проте пошкоджень не завдала.Храм вражає внутрішнім оздобленням. Під куполом зображений білий пелікан, який вириває власну плоть та годує нею пташенят. За словами місцевої жительки, цей малюнок є символом Христа, який живить людей своєю кров'ю та плоттю.У церкві також є декілька престолів та вівтарів з Богородицею й Ісусом.
Також на території церкви є дзвіниця, яка має 4 дзвони. Один з них українські емігранти зі США подарували на честь закінчення Першої світової війни.Добратися зі Львова до Маткова можна автобусами, які відправляються з центрального автовокзалу тричі на день. Можна також доїхати до Сколе, а звідти місцевим рейсом до Маткова. Автомобілем потрібно їхати трасою Київ-Чоп. За 1,5 км після села Сможе звернути праворуч, у напрямку на Бориню.