Музей потребує термінової реставрації, і це видно неозброєним оком
На Львівщині відреставрують 39 пам'яток у рамках проєкту "Велика реставрація".
Серед них - Львівський музей історії релігії, що розташований в будівлі Домініканського собору.
Найбільше ремонту потребують експозиційні зали музею. Тут збираються підсилити фундамент, замінити старий паркет, провести нову проводку, бо останній раз її заміняли аж на початку 70-х років. Частково тут також хочуть замінити вікна та двері.
"Місцями штукатурка відстає та осипається. Треба реставрація та фарбування кам'яних елементів. Десь щось лущиться, а десь є тріщини та замикання електропроводки", — розповідає директор Львівського музею історії релігії Малиць Орест.
До кінця року музею історії релігії з державного бюджету виділили 2 мільйони гривень. Проте тендер на проведення робіт ще не починали. Єдине, що встигнуть до кінця року — закупити матеріали та інструменти. А самі реставраційні роботи проведуть вже наступного року.
"Тут все "горить" зробити. Треба купити камінь, мармурову плитку, треба ще замостити підземелля. Роботи, думаю, вже проведуть наступного року. Почнемо з галереї Домініканського монастиря, це — основа експозиції", — каже Орест Малиць.
У попередні роки музей вже відремонтував один із залів власними силами. Реставрували кам'яну колону, яка, за припущеннями, стоїть тут ще з XIII століття. Також змінили електропроводку, заштукатурили стіни, поклали нове підлогове покриття. Коли ж ремонтували підлогу, тоді знайшли старий камінь. Цей фрагмент лишили, щоб відвідувачі музею мали змогу побачити його. Директор музею каже, що ймовірно, ця частина підлоги XVII або XVIII століття. Також знайшли й міжвоєнне покриття, фрагмент якого теж залишили.
Керівництво музею планує зробити у внутрішньому дворику замість майстерні касу. Проте роботи тут дійсно багато, треба зміцнювати та штукатурити стіни. Поруч будуть розташовані туалети. А ще хочуть зробити доступним для відвідувачів вхід через тунель, який починається на площі Музейній. Тунель потребує термінової реставрації, адже, за словами директора музею, зі стелі може посипатись цегла.
"Термін реставрації багато від чого залежить. Якщо буде стабільне фінансування, тоді цей комплекс можна зробити за 3 роки", — ділиться Орест Малиць.
Одна з найбільш розповсюджених проблем, з якою стикаються музеї, підвищена вологість. Раніше гідроізоляцію у музеї історії релігії вже проводили, однак ситуація не покращилась.
"Стіни товсті, підтягують вологу. Ми слідкуємо за рівнем вологості експонатів. Ідеально, щоб її рівень сягав 45-55%. Що стосується стін — тут треба боротися всілякими розчинами, бо волога не зникає. Коли йдуть сильні дощі, одразу з'являються мокрі плями ", — скаржиться директор музею.
Потребує реставрації й фасад музею. Щоб його реставрувати потрібні не тільки кошти. Справа у тому, що перший поверх приміщень належить місту, а другий та третій — обласній раді. Музей же орендує перший поверх у міськради.
"Власники різні, а знайти крайнього хто би брався за ремонт фасаду — складно. Самі ми цього зробити не можемо, бо фактично є орендарями поверху. Подвір'я теж не можемо зробити, бо це територія міста. Ми навіть не є землекористувачами", — каже чоловік.
Помітно вплинула на музей пандемія коронавірусу. Кількість відвідувачів, розповідає директор музею, скоротилася утричі.
"За власним спостереженням скажу, що як тільки ЗМІ повідомили про "червону" зону, відразу ж почали з'являтися групи туристів. Всі йшли, щоб встигнути до закриття", — каже Орест Малиць.
Також у 2018-2019 роках обласна рада виділила понад 21 мільйон гривень на реставрацію музею. Відновили частково склепіння у підземеллі, почистили кам'яні поверхні. Завершити роботи з підлогою не встигли, бо забракло коштів. Частково її зробили працівники музею зі старої плитки, яку викинуло місто. До слова, колись підземелля використовували монахи як господарські приміщення.Довідково. Львівський музей історії релігії — установа культури, в якій за допомогою зібраних унікальних матеріалів висвітлюють історію світових і національних релігій, діяльність церковних організацій.
Експозиція складається з таких тематичних розділів: "Релігії стародавнього світу", "Юдаїзм", "Раннє християнство", "Вірменська церква", "Історія римсько-католицької церкви", "Українська греко-католицька церква", "Православ’я в Україні", "Протестантизм", "Іслам", "Буддизм".
Нагадаємо, що на Львівщині ще одна пам'ятка культури — Жовківський замок потрапила до програми "Великої реставрації". Тут нещодавно представили оновлену композицію.