За домашніми працівниками закріпиться правовий статус
У Верховній Раді України прийняли за основу законопроєкт № 5695, який повинен врегулювати працю домашніх працівників.
Відповідний законопроєкт опублікований на сайті ВРУ.
Документом пропонується внести зміни до Кодексу законів про працю України і доповнити її главою «Регулювання праці домашніх працівників», яким визначатиметься поняття домашньої праці та домашніх працівників.
Як розповів у коментарі LVIV.MEDIA аналітик «Центру інтелектуального та громадського розвитку» Володимир Антків, на сьогодні в Україні близько 162 тис. домашніх працівників, однак їхня праця досі не врегульована.
«Загальна кількість працівників в Україні, які надають побутові та персональні послуги в сім’ях, становить близько 162 тис. осіб. У нас досі не врегульоване питання праці домашніх працівників. З цією проблемою ми зустрілись ще декілька років тому після запровадження карантину, коли люди почали шукати альтернативи звичним місцям роботи», — зазначив Володимир Антків.
Окрім того, за домашніми працівниками закріпиться правовий статус та визначатимуться обов’язкові умови трудового договору.
Згідно з законопроєктом, домашня праця визначається роботою, яка виконується на умовах трудового договору або контракту з метою обслуговування домогосподарства. Роботодавцем такого працівника може бути один із членів домогосподарства.
Такі працівники користуватимуться усіма трудовими правами та гарантіями, які передбачені законодавством про працю. Домашній працівник допускатиметься до роботи після офіційного повідомлення роботодавця до відповідальних органів про прийняття домашнього працівника на роботу. Не можна буде приймати на роботу домашніми працівниками осіб, які не досягли 16-річного віку.
«Прийняттям на законодавчому рівні домашньої праці, ми надаємо таким працівникам можливості на рівні з іншими користуватися положеннями Кодексу законів про працю та забезпечити рівні можливості від держави захисту своїх трудових прав, збільшиться кількість офіційно зареєстрованих працівників», — розповів аналітик «Центру інтелектуального та громадського розвитку».
Враховуючи, що зазвичай виконання трудових обов’язків здійснюється на території житла роботодавця, передбачається можливість надання такому працівнику платного чи безоплатного житла.
Окрім того, згідно з законопроєктом, домашні працівники та роботодавці отримають певні законодавчі гарантії.
«Домашній працівник отримає законодавчу гарантію забезпечення поваги до його честі, гідності та недоторканності особистого життя, а роботодавець отримає гарантію щодо заборони для домашнього працівника розголошувати конфіденційну інформацію, яка стала відома під час виконанням ним своїх трудових обов’язків та проживанням у домашньому господарстві», — додав Володимир Антків.
Також, враховуючи специфіку праці домашніх працівників, передбачено альтернативні варіанти вибору системи обліку робочого часу.
Серед іншого, пропонується звільнити роботодавців домашніх працівників від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та передбачити добровільну учать домашніх працівників у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Нагадаємо, Комітет з питань економічного розвитку схвалив законопроєкт №8143, яким передбачається можливість для домогосподарств здійснення підприємницької діяльності без реєстрації ФОП. Детальніше про те, за яких умов пропонується здійснювати підприємницьку діяльність без реєстрації фізичної особи, читайте за посиланням.