Для повернення до плаваючого курсу необхідно, щоб валютний ринок мав більше можливостей самозбалансування
Перехід від фіксованого до плаваючого обмінного курсу відбуватиметься поступово.
Про це в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» розповів директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу Нацбанку Володимир Лепушинський.
За його словами, одна з переваг плаваючого курсу в тому, що він дозволяє не накопичувати дисбаланси в економіці.
«Наразі ми не бачимо якихось значних дисбалансів, пов’язаних саме з фіксацією обмінного курсу. Але важливо не пропустити той момент, коли ситуація розвернеться, і від фіксації обмінного курсу буде більше недоліків, ніж переваг, а дисбаланси почнуть накопичуватися», — зазначив Лепушинський.
Зокрема, повернення до плаваючого курсу пов’язане з передумовами та станеться тоді, коли валютний ринок матиме більше можливостей самозбалансування і пошуку рівноваги.
«До повномасштабного вторгнення цю роль відігравала інфляція. На валютний ринок впливає безліч чинників та подій, тому дуже важко спрогнозувати момент у часі, коли відбудеться перехід від фіксованого до плаваючого обмінного курсу. Тим більше, що скоріше за все це відбуватиметься поступово», — Володимир Лепушинський.
Нагадаємо, у 2022 році через торгові термінали ПриватБанку у магазинах та аптеках українці зняли 18,2 млрд грн готівки. Найчастіше знімали готівку на касах продуктових магазинів і супермаркетів — 72% та в аптеках — 11%.