Це дозволить запустити легальний ринок віртуальних активів
Сьогодні Верховна Рада України підтримала ухвалила законопроєкт «Про віртуальні активи». За нього проголосували 276 депутатів. Закон визначить поняття та правовий статус віртуальних активів, право власності та здійснення операцій ними.
Як зазначило Мінцифри, бізнес зможе працювати офіційно та захистити власні віртуальні активи від ймовірних зловживань. Країна отримає додаткові податкові надходження в бюджет, які сплачуватимуть криптокомпанії.
«Вже незабаром іноземні та українські постачальники послуг, пов’язані з оборотом віртуальних активів, зокрема, криптобіржі, зможуть офіційно працювати в нашій юрисдикції. Розвиток нової індустрії дозволить залучити прозорі інвестиції та посилить імідж нашої країни як високотехнологічної держави», — зазначив Віцепрем'єр-міністр — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Закон передбачає, що криптовалюта отримає юридичний статус. Віртуальні активи у документі визначають як нематеріальне благо. Також вони, своєю чергою, поділяються на забезпечені та незабезпечені.
Незабезпечені стосуються відомих валют, по типу Bitcoin, адже він не посвідчує майнових прав та не має емітента. Тобто особи, яка від свого імені розміщує цінні папери. Забезпечені ж — навпаки, мають конкретну особу, що їх випустив. Він несе відповідальність за цими віртуальними активами.
Забезпечені віртуальні активи у законі також діляться на два типи:
- Фінансові (забезпечені будь-якими фінансовими інструментами – грошима, акціями, аукціонами, борговими зобов'язаннями). Їх буде регулювати Національна комісія з цінних паперів і фондових ринків, або Національний банк.
- Ті, що не стосуються грошей, або цінних паперів. Їх буде регулювати Міністерство цифрової трансформації.
«Легалізація віртуальних активів сприятиме активній реєстрації криптокомпаній в Україні. Зокрема, ухвалення профільного законодавства стимулюватиме залучення на український ринок іноземних бірж, що стане потужним стимулом для подальшого розвитку криптосфери в Україні. Банки відкриватимуть для них рахунки та проводитимуть операції з новим класом активів», — зазначив заступник Міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков.
Згідно з законом в Україні зможуть легально працювати міжнародні біржі, на яких відбуваються торги віртуальними активами. Однак для цього вони (як і інші постачальники послуг пов’язаних з обігом криптовалют) повинні пройти держреєстрацію в Україні та подавати звіти про свою діяльність.
Також створять нову установу — Національну службу з регулювання обігу віртуальних активів (НСВА), яка буде видавати криптокомпаніям дозвіл на роботу в Україні.