У Львові відбулася Міжнародна партнерська зустріч щодо реалізації спільного водневого проєкту
Львівщина однією з перших в Україні планує постачати зелений водень до Європи. У Львові відбулася Міжнародна партнерська зустріч в рамках реалізації проєкту Н2EU+Store. З українського боку одним з його ініціаторів є компанія "Еко-Оптіма", яка спеціалізується на виробництві альтернативної енергетики.
"Це проєкт про виробництво зеленого водню на Західній Україні. Магістральні газопроводи мають транспортувати до країн ЄС — Словаччина, Австрія, Німеччина. Перший етап — ми плануємо змішувати його з природним газом, поставляти в газотранспортну мережу. А з часом, окремою трубою, поставляти чистий водень без газу", — розповів Степан Козицький, директор компанії “Еко-Оптіма”.
Зелений водень — відносно новий вид альтернативного палива. Але дуже перспективний, оскільки є високоекологічним, кажуть експерти.
"Людство прийшло до того, що треба обовязково використовувтаи чисту енергію. При спалюванні водню у нас залишається вода, а при спалюванні вуглеводню залишається парниковий газ", — пояснює ректор Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу Євстахій Крижанівський.
За словами директора Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка Зіновія Назарчука, водень — безальтернативне паливо для майбутнього.
"Атоми водню є найменшими з відомих елементів таблиці Менделєєва. Він проникає всюди. Це вперше в Україні з ініціативи бізнесу в Україні планують збудувати такий високотехнологічний завод. Тут необмежені можливості для залучення науки. Це високі технології", — каже Зіновій Назарчук.
Проєкт Н2EU+Store передбачає усі етапи — від виробництва до постачання та зберігання зеленого водню на території Центральної Європи.
Партнери проєкту — провідні на енергетичному ринку європейські та українські компанії: виробники альтернативної енергетики, оператори газотранспортних систем.
Наша компанія RAG Austria AG займається зберіганням та транспортуванням природного газу в Австрії. З компанією "Еко-Оптіма" ми співпрацюєм вже багато років, у нас склалося дуже надійне партнерство. Проєкт нас цікавить, адже Україна має усе для його реалізації. Нам буде зручно використовувати інфраструктуру в Україні для транспортування водню. Європа справді має велике бажання отримувати чистий зелений водень з України, — зазначив генеральний директор RAG Austria AG Маркус Міттереггер.
Індустрія зеленого водню лише розвивається навіть у Європі. Фахівці зауважують, що Львівщина один із тих українських регіонів, які готові до подібних викликів та змін, адже має великий потенціал розвитку альтернативних джерел енергії.
"Можливість України приєднатися до європейської водневої стратегії щодо розробки, а також участі безпосередньо ,з нашими підземними сховищами, трубопроводами, газопроводами і можливостями генерації водню — це дуже цікаво. Адже ми стаємо європейськими партнерами в їхній енергетичній стратегії. Вкладаючи в зелену енергетику, в розвиток підприємств, які працюють на зеленій енергетиці, це наш вклад в збереження клімату", — наголошує голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький.
Учасники зустрічі підписали спільний Меморандум про наміри реалізації водневого проєкту «H2EU+Store».
"Європа і весь світ рухається в напрямку декарбонізації. Україна має великий потенціал в контексті видобутку водню, бо у нас є потужні атомні станції, які можна використовувати. У нас є і зелена енергетика, яка теж може бути джерелом електрики для виробництва водню", — каже Сергій Макогон, генеральний директор ТОВ "Оператор ГТС України".
Тепер головне завдання, кажуть учасники зустрічі, завершити підготовку документів, аби найближчим часом приступити до реальної реалізації.
"Проєкт дуже цікавий та амбітний. Адже тут йдеться про майбутнє не лише України, а й Європи. Ми можемо відіграти ключову роль в переході від традиційного палива до чистих. Це довгий шлях і великий виклик, але я впевнений, що ми досягнемо феєричного результату", — додає виконувач обов'язків генерального директора АТ "Укртрансгаз" Сергій Перелома.
Додамо, проєкт розраховуваний на кілька десятків років. Планується, що водень будуть використовувати для потреб у всіх секторах економіки: у промисловості, електроенергетиці, транспорті і теплогенерації.