• Головна
  • Блоги
  • Податок на прибуток VS спрощена система. Яке оподаткування краще для наповнення бюджету торгівельною галуззю?

Податок на прибуток VS спрощена система. Яке оподаткування краще для наповнення бюджету торгівельною галуззю?

Торгівельна галузь є лідером і провідною галуззю економіки Львівщини. Після спаду через повномасштабне вторгнення рф, з 2023 року вона поступово відновлюється, про що свідчить зростання сумарного обороту (виторгу) торгівельної галузі в 2023 році до 245 млрд 847 млн грн. У 2024 році за підсумками 1 півріччя сумарний оборот (виторг) цієї галузі продовжував зростати і склав 147 млрд 640 млн грн. Зростанню галузі торгівлі сприяли такі чинники як збільшення купівельної спроможності населення, відновлення кредитування банками торгівельного бізнесу.

Схожу динаміку бачимо і щодо сплачених податків. У 2023 році 74 020 підприємств торгівельної  галузі сплатили 9 млрд 379 млн  грн (3,8% від обороту галузі), а у 1 півріччі 2024 року вже 75 488 підприємств сплатили податків на 6 млрд 85 млн грн. (4,12 % від обороту галузі). Низький відсоток суми сплачених податків до обороту свідчить про низьку рентабельність (найбільші торгівельні підприємства мають рентабельність на рівні 0-1%). Це своєю чергою зменшує надходження з податку на прибуток до державного (90% податку) і обласного (10% податку) бюджетів.

Ще одна важлива складова — податок на доходи фізичних осіб, сума сплати якого безпосередньо залежить від рівня офіційної заробітної плати. В 2023 році середня заробітна плата в галузі торгівлі становила 9 тис. 147 грн, за підсумками 1 півріччя 2024 року теж була на низькому рівні - 10 тис. 784 грн. У той же ж час роботодавці галузі через платформи вакансій пропонують зарплати на рівні 18 – 22 тис. грн. Це свідчить про наявність такого явища, як зарплата в конвертах.

З 1 квітня 2022 року держава запровадила альтернативний режим до діючої загальної системи оподаткування: Єдиний податок з доходу 2%. Його мета — зменшити податкове навантаження на бізнес і підтримати його в скрутні часи. Цей пільговий податково-правовий режим  мав діяти протягом всього періоду воєнного стану, проте Верховна Рада України прийняла Закон № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який набрав чинності 1 серпня 2023 року. Цим законом було скасовано альтернативний єдиний податок 2% з доходу.

За 9 місяців 2022 року дії цього закону на єдиний податок з доходу у 2% перейшли 20626 підприємств (20328 ФОПів та 298 юридичних осіб) торгівельної галузі Львівської області. Сумарно вони сплатили до місцевих  бюджетів територіальних громад Львівщини 282 млн 451 тис. грн. У 2023 році вже 23360 (23 360 ФОПи та 309 юридичних осіб) підприємств галузі сплатили 154 млн 328 тис. грн. Тобто минулого року третина всіх підприємств торгівельної галузі перейшла на сплату єдиного податку. Спрощена система оподаткування зі сплатою 2% від доходу протягом 16 місяців стала для бізнесу альтернативою класичному податку на прибуток (18%). Бізнес, який обрав цю альтернативу, лише раз на місяць повинен був подавати декларацію про дохід і сплачував єдиний податок.

Спрощена система виглядає привабливою, але вона вигідна не всім. База, з якої сплачується єдиний податок 2% – це весь дохід підприємства. Вона набагато більша, ніж на загальній системі, коли податок сплачується лише з прибутку. Таким чином, перехід на спрощену систему не вигідний для низькорентабельного бізнесу.

Якщо на загальній системі оподаткування компанія має рентабельність 5%, тобто доходи перевищують витрати на 5%, то сума податку на прибуток, яку вона сплатить до бюджету за ставкою 18%, становитиме 0,9% від її доходів. Якщо ж рентабельність бізнесу вища, наприклад, 20%, то й співвідношення податку на прибуток до отриманих доходів буде вищим – 3,6%.

Ще одна особливість двовідсоткового податку від доходу: сплачувати його потрібно навіть тоді, коли компанія працює в збиток. Отже, можемо зробити висновок, що запровадження єдиного податку 2% з доходу для підприємств торгівельної галузі, замість податку на прибуток 18% принесе місцевому, або державному бюджету суттєво більшу суму податків. Також це буде стимулювати підприємства торгівельної галузі показувати реальну рентабельність, не завищуючи витрати у податковій звітності.

Сума податків, сплачених торгівельною галуззю, як вже згадувалось, залежить значною мірою і від рівня заробітної плати. Дуже прикро констатувати що серед 36 найбільших підприємств торгівельної галузі Львівської області 20 підприємств нараховують заробітну плату на рівні мінімальної, тобто близько 8 тис. грн. І таких підприємств, на жаль, у цій галузі є дуже багато.

Не втомлююсь закликати бізнес працювати прозоро і сплачувати податки в повному обсязі. Адже вони практично повністю йдуть на підтримку наших Сил оборони. Дефіцит коштів у державній скарбниці зараз вимірюється мільярдами доларів на місяць. Виведення економіки з тіні є тим внутрішнім ресурсом, який однозначно допоможе перемогти ворога і відновити економіку нашої держави.