Сон малюка — надзвичайно важливий нейрофізіологічний процес
Погана концентрація, проблеми з поведінкою, контролем емоцій – наслідки, до яких призводить поганий сон у дітей до 6 років. Недосипання збільшує ризик дитячого ожиріння, призводить до різноманітних проблем. Браку сну не можна допускати. Якщо звичайні методи не допомагають, треба обстежити дитину, знайти причину й зайнятись лікуванням. Чим менша дитина, тим успішніші будуть спроби батьків компенсувати вплив поганого сну на її самопочуття. Про дитячий сон для Lviv.Media розповіла консультантка з дитячого сну Ольга Гвоздюк.
Що таке сон
Сон – це важливий нейрофізіологічний процес та вид активності мозку. Уві сні відбувається сортування та розподіл інформації, формуються нові нейронні зв’язки. Організм емоційно й фізично відновлюється, росте. Тканини регенерують, зміцнюється імунітет. Від того, як добре дитина спить, залежить її самопочуття та рівень розвитку.Втома, викликана поганим сном, змушує дітей постійно боротися із наслідками недосипання. Вони капризують, втрачають емоційну рівновагу від буденних речей. Впоратися з такою дитиною – важка задача для батьків.
Причини
Поганий сон у дітей викликає будь-яка причина, що спричиняє дискомфорт. Це може бути хвороба, період скачків росту, прорізування зубів. Проте, якщо дитина загалом спить погано, в періоди кризи її сон стає ще гіршим.
14 ознак, що малюк не висипається
Якщо у дитини проблеми зі сном, вона:
- Млява, сонна весь день.
- Важко витримує рекомендований час активності, засинає у незвичний час.
- Засинає під час руху в колясці, у машині, хоча нещодавно спала.
- Часто хворіє.
- Плаче перед, під час та після сну.
- Капризність посилюються у другій половні дня.
- Має проблеми з концентрацією уваги, дуже мінливий настрій.
- Засинає менш ніж за 5 хвилин, або більш ніж за 20 хвилин.
- Занадто часто для свого віку прокидається вночі, потребує активної допомоги батьків, щоб знову заснути.
- Вночі спить менше 9 годин.
- Має періоди активності у нічний час.
- Вдень спить лише у автівці, колясці в русі, на руках, в слінгу. Відмовляться спати в ліжечку, або взагалі не хоче спати вдень.
- Денний сон неможливо продовжити ніяким способом.
- Має порушення координації рухів (багато падає, спотикається).
- Має затримку в фізичному, розумовому, емоційному розвитку.
Що ж робити, якщо ви помітили декілька або всі ознаки браку сну?
Зверніться до педіатра. Переконайтеся, що малюк добре росте, додає у вазі та розвивається згідно віку та виключіть вторинні причини порушень сну медичного характеру:
- анемію або низькі запаси заліза, дефіцит вітаміну Д;
- тихий рефлюкс – закидування вмісту шлунку в стравохід, який не викликає зригування;
- нічне апноє – зупинку дихання уві сні.
Якщо дитина здорова, варто змінити поведінкові чинники:
- Подбати про гігієну сну, змінити умови засинання.
Атмосфера у кімнаті, де спить дитина повинна сприяти відпочинку, а умови засинання залишатися незмінними на весь сон. Комфортна температура, вологість, затемнення та відсутність різких звуків допоможе зробити процес засинання легшим, а сни якіснішими.
- Організувати для дитини безпечне та комфортне місце для сну.
Найкраще для дітей до трьох років підійде дитяче ліжечко,виготовлене за стандартами безпеки. Комфорт для дітей не менш важливий, ніж для дорослих. Сни в колясці, авто кріслі та інших рухомих пристроях неякісні та не дають необхідного відновлення.
- Створити приємний ритуал відходу до сну.
Передбачувані та зрозумілі дії батьків підкажуть малюку, що прийшов час спати, налаштують на відпочинок та допоможуть почуватися у безпеці.
- Підібрати режим, що відповідатиме віку дитини.
Дітям потрібно більше спати, ніж дорослим, а режим допоможе регулярно задовольняти потреби дитини у денному та нічному сні у повному обсязі.
- При потребі навчити дитину засинати самостійно.
Часом вищеперераховані заходи не працюють, тоді опанування навички самозасинання - здатності заснути без участі батьків, допоможе вирішити проблему поганого сну. Варто звернутися до консультанта зі сну – спеціаліста, який допоможе знайти причину розладів сну у малюка, скоригує поведінку батьків при взаємодії з дитиною, допоможе відшукати мотивацію та надасть підтримку, щоб уся сім’я могла нарешті виспатися.Навіть якщо у дитини є захворювання, що впливають на сон, поведінкова корекція здатна значно покращити сон вашого малюка.