Ключові фактори, які визначатимуть становище України у 2022 році
Судова справа Порошенка, суперечки з Ахметовим, можливе повномасштабне вторгнення Росії, енергетична криза та невизначені стосунки з союзниками — ключові фактори, які визначатимуть становище України у 2022 році.
Чи буде Путін нападати
Однією з головних тем останнього кварталу 2021 року стало суттєве нарощування російських військ на кордоні з Україною. А також можливе повномасштабне вторгнення окупаційних військ на територію нашої держави. Західні партнери та ЗМІ повідомляють про високу ймовірність такого сценарію.
Ситуація — небезпечно невизначена. Переговори Заходу з Кремлем тривають. Та Москва висуває нереальні вимоги. Тож досі залишається незрозумілим, що насправді планує Путін? Чи це лише чергова гра м’язами і шантаж з метою швидкого запуску "Північного потоку-2" та отримання додаткових поступок від Заходу, а чи реальна підготовка до бойових дій?
Звичайно, варіант військового наступу для України найгірший, адже означатиме чисельні людські втрати, падіння економіки та серйозну загрозу незалежності. У статті німецького видання Bild, більша частина території нашої держави перебуває під безпосередньою загрозою. Датою потенційного нападу чимало ЗМІ називають кінець лютого 2022 року.
Однак багато експертів заспокоюють, що повномасштабного вторгнення не відбудеться. Адже Кремль немає достатніх ресурсів і сприятливих передумов для втілення цього варіанту. Наприклад, частина боєздатних військ, які мають досвід операцій вторгнення, була залучена для каральних акцій проти населення Казахстану. Також подібне нарощування військ відбувається вже не вперше та застосовується як метод залякування і тиску на Захід для ухвалення вигідних РФ рішень.
Зрештою, враховуючи, що російська агресія проти України стала явищем не стільки тимчасовим, скільки перетворюється на тривалий у часі історичний процес, сумнівів у новій хвилі російської агресії практично немає, однак ключовим питанням для України має бути не "коли Росія нападе?", а "чи готові ми дати дієву відсіч".
Пандемія COVID-19: спад чи загострення
Прогнози вчених щодо поведінки вірусу COVID-19 у 2022 році коливаються між двома полюсами. Оптимістичний варіант — нових серйозних мутацій більше не виникатиме, вакцини залишатимуться ефективними, стануть доступними ефективні ліки від ковіду. Також завдяки вакцинації пандемія поступово зменшиться до окремих незначних спалахів та стане більш подібною до сезонної захворюваності на грип. Песимістичний варіант — вірус мутуватиме, вакцини втрачатимуть ефективність, повернення до звичного життя затягнеться на невизначений термін.
Як показує досвід попередньої хвилі COVID-19, якщо не буде суттєво більшого навантаження на лікарні, ліжок та кисню повинно вистачити для пацієнтів. Також в Україні вакциновано двома дозами понад 14 млн осіб, а вакцина постійно є в наявності. З іншого боку нову хвилю захворюваності спричинить штам "Омікрон", який набагато заразніший. До цього може додатися зменшення темпів вакцинації через вперту позицію антивакцинаторів, нехтування масковим режимом та зберігання дистанції, масові святкування. Питання, якою буде ситуація із COVID-19, досі відкрите. Воно має кілька варіантів розвитку, які багато в чому залежать від поведінки самих українців.
Попередні два роки стали серйозним випробуванням на міцність для значної частини українського бізнесу. Особливо це стосується сфери послуг та продажу нехарчових товарів. Найважчим випробуванням стали локдауни, які спричинили різке падіння доходів підприємців та скорочення робочих місць. Але починаючи з другої половини 2021 року низку обмежень зняли. Наприклад, до роботи змогли повернутися організації/заклади із вакцинованим персоналом. Це дозволило мінімізувати грошові втрати. Зрештою, прем’єр Денис Шмигаль пообіцяв, що "локдаунів в Україні більше не буде".
Антиолігархічний фронт
У 2022 році може відбутися вирішальний раунд війни президента проти олігархів, яких саме планують офіційно "зареєструвати" в рамках "антиолігархічного закону". І якщо з Порошенком чи Медведчуком все більш-менш зрозуміло, то як розвиватимуться стосунки між Зеленським та Ахметовим — ще одне відкрите питання.
Телеканали олігарха Рината Ахметова вже на повну атакують діючого президента. Ця інформаційна хвиля в 2022 році може або стати приводом для переговорів та компромісу між "найбагатшим" і "найвпливовішим", або перетворитися на повномасштабну війну. Її наслідком будуть спроби олігарха розвалити монобільшість та жорсткі економічні відповіді Банкової.
Подальші хитання монобільшості, за умов фінансових спокус та тиску олігархів, дуже ймовірні. Свідченням цього вже є поява проєкту "Разумков", однак не варто забувати, що "Слуга Народу", як лідерська партія, тримається на іміджі Зеленського, а не однопартійців. Зрештою, в рукаві у Банкової може залишатися козир у вигляді групи "Довіра", яка може допомагати Зе-команді голосами. Зрештою, відкрита конфронтація Ахметова з президентом може надто дорого коштувати олігарху. А Ахметов, як відомо, завжди віддавав перевагу не війні, а домовленостям з будь-якою владою.
Знову ж таки, ситуацію може різко змінити енергетична криза та загрозливі заяви про віялові відключення електроенергії. Це може суттєво вдарити по рейтингах президента, чим неодмінно скористаються опозиційні до Зеленського сили: від Порошенка до Медведчука та Ахметова.
Хоча, Банкова навіть в такій ситуації зможе отримати невеликий перепочинок. Наприклад, у вигляді відставки прем’єра Шмигаля. Якщо енергетична криза боляче вдарить по економіці країни, відставка прем’єра, а тим більше колишнього службовця підприємства Ахметова, стане своєчасним та ефективним рішенням президентської стратегії. Це дозволить поставити на паузу громадське невдоволення допоки справи не владнає новий очільник уряду.
Справа Порошенка
Протистояння шостого президента з п’ятим у 2022 році очевидно сягне більш крутого витка. На відміну від попередніх років, Банкова цього разу вирішила атакувати політичного конкурента на випередження. Тим більше, що справа обвинувачення — "державна зрада та співпраця з терористами" — б’є по найбільш розтиражованих гордощах Порошенка — оборона країни і протистояння російській агресії. Іміджевий удар Банкової та інформаційні приводи, які з’являться в ході судового розгляду можуть також бути доповненими появою нових політичних сил — від Притули до Смєшка, які гратимуть на націонал-патріотичному електоральному полі Порошенка в той час, коли "п’ятому" інкримінуватимуть держзраду.
Малоймовірно, що у команді президента справді налаштовані вже цього року тримати Порошенка за ґратами. Тим більше чинна судова система та політична кон'юнктура навряд чи дозволять посадити колишнього президента. Але судовими справами Порошенкові створюватимуть значні обмеження та проблеми, зокрема 19 січня Печерський суд столиці призначив "п’ятому" запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання за підозрою у держзраді та сприянні терористичним організаціям. Очевидно, що судова епопея ще триватиме.
Газова атака та інші неприємності
Однією з ключових проблем у 2022 році може стати світова енергетична криза пов’язана зі зростанням світових цін на газ. Подорожчання енергоносіїв — одна з причин спалахів у Казахстані. І це не вичерпний перелік можливих геополітичних подій внаслідок таких енергетичних ринкових коливань.
Якщо в Україні уряд зафіксував для населення порівняно низьку ціну шляхом компенсації різниці вартості, то підприємці ще у грудні 2021 року платили від 38 грн за куб. А у січні 2022 вартість куба вже зросла до 53-70 грн без вартості доставки. Така висока вартість газу змушує підприємців або вчитися економити (перебудовувати бізнес під енергоощадні технології), або ж повністю чи частково припиняти діяльність.
2022 рік може стати особливо критичним для української влади та дипломатії, яким важливо змусити партнерів зважати на інтереси України. Якщо не буде повномасштабного наступу військ окупанта, міжнародна підтримка скоріш за все залишатиметься десь на рівні 2021 року за умови активної дипломатичної роботи. У гіршому випадку — наступі — питання, чи готовий Захід пожертвувати частиною своїх прибутків задля відстоювання демократичних цінностей та реальної боротьби з газовим шантажистом — Кремлем. Хоча як ЄС, так і США декларують наявність "пекельних" пакетів санкції у разі серйозного нападу.
Що буде з Україною
Тисячу років тому Київська Русь була однією з наймогутніших держав Європи. Але міжусобиці та зовнішні вороги її зруйнували. Сьогодні варто пам’ятати, що наші предки змогли збудувати сильну державу. І не забувати, чому вони її втратили.
У сучасному глобалізованому світі значна частина процесів та їхніх наслідків не залежить тільки від бажання та зусиль України. Не в наших силах зупинити пандемію чи перемкнути мозок Путіна на мирний режим. На фоні протистояння великих світових держав, зокрема Китаю та США, світ у 2022 році навряд чи стане безпечнішим, однак саме кризи завжди ставали причинами прогресивних змін. Той же газовий шантаж Кремля може спричинити новий виток розвитку безпечної ядерної чи сонячної енергії, новий етап еволюції електромобілів, внаслідок чого, найважливіші козирі опиняться в руках країн вільного світу, а не диктаторів. І від активної позиції та ефективної роботи кожного українця залежить головна риса сильної сучасної держави — економічна потужність. Тільки багата, технологічно та промислово розвинена Україна зможе стати серйозним геополітичним гравцем, а не розмінною монетою для інших країн.
Ніхто точно не знає, що чекає на Україну та світ у 2022 році. Тому, за давньою мудрістю, потрібно надіятися на краще, але готуватися до гіршого. І, не відволікаючись на політичні чвари, спільно працювати для побудови правової держави, громадянського суспільства, демократії та успішної економіки.